İnsan ve Medeniyet

Liberal Kapitalist EGO'nominin Eleştirisi

KAPİTALİZM: EKONOMİ Mİ, EGONOMİ Mİ?

www.insanmedeniyeti.com

Ekonomiyi, insan ihtiyaçlarının karşılanması ilmi olarak tanımlayabiliriz. Bir anlamda ekonomi hayata bakışın ve hayatı idame ettirmenin ilmidir.

Bu durumda ekonomi daha ilk insanla beraber var olan ve belki de diğer her türlü ilmi kendine bağlayan ve onların üstünde ve onlara yön veren bir anlayışa sahiptir. Hal böyle olunca ekonomi, diğer ilimlere hem yön verir hem de onların bulgularını kullanır. Yani insan bir taraftan ekonomik faaliyetleriyle hayati ihtiyaçlarını karşılayarak hayatta kalırken, diğer taraftan da çevresinde olan biten üzerinde kafa yorarak varlıkları tanır ve elde ettiği bilgilerleri tekrar ihtiyaçlarını karşılamak ve daha iyi şartlarda hayat sürdürmek üzere kullanır.

“KAPİTALİST EGONOMİ” İSİMLİ KİTABIMIZ ÇIKTI BU KONUDAKİ YORUMLARINIZI BEKLERİZ

Category: Genel
 • celal yildiz says:

  YUKARIDA İLHAN BEYİN KALEME ALDIĞI YAZINDA Kİ TESBİTLERE KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. ESKİ YAZILARINA NAZARAN DAHA YUMUŞAKTA OLSA HER ZAMAN SEZİNLEDİĞİM HAYALİ MONOBLOK BİR ANTİ BATICILIK VAR. BU MONOBLOKCULUK YAZININ ÖZÜNE İNMEMİZİ VVE EN AZINDAN BENİ OKUYUCU OLARAK HEMEN BİR TARAF TUTMAYA ZORLUYOR. ADAM SMITHTEN BU YANA COK ZAMAN GEÇTİ,YENI FİKİR VE GÖRÜŞLER OLUŞTU. KALDIKI BENIM TANIDIĞIM VE İÇİNDE YAŞADIĞIM MİSAFİR OLDUĞUM EĞİTİM KİTABLARININ İNCELEDİĞİM GELİŞMİŞ DEMOKRATİK ÜLKELERDE BU ŞEKİLDE BİR EĞİTİM YOK. HATTA KİTABLARINI GETİRTİP ŞİNCELDİM. ILHAN BEYİN TESBİTİNİ DOĞRULAMIYOR.

  06 Ağustos 2012 at 16:43
 • celal yildiz says:

  ABD EN GÜÇLÜ DEMOKRATİK KAPİTALİST ÜLKE AMA TEK TEMSİLCİ DEĞİL VE ORADA Kİ HERŞEYDE TÜM BATI DÜNYASINI TEMSİL ETMİYOR TIPKI SADECE MISIRDA TÜRKİYEDE OLANLAR İSLAM DÜNYASINI VEDE JAPOYADA OLANLAR BUDİST ŞİNTOİST DÜNYAYI TEMSİL EDEMİYECEĞİ GİBİ. UYGULAMALAR FARKLI FARKLI OLABİLİYOR. ONUN İÇİN SATIR ARALARINDA BİLE OLSA TOPTANCI ÖRNEKSİZ YAKLAŞIMLARDAN KAÇINMAK GEREKİR.

  BÖYLE YAKLAŞIRSAK SINIF SINIF MADDE MADDE AYRILAN ÇÖP TOPLAM SİSTEMLERİNİ,DAHA DÜŞÜK KRİMİNOLOJİYİ,VE GÜVENLİĞİ TEMİZ NEHİRLERİ,CADDELERİ VE KÖYLERİ,ATOM REAKTÖRLERİNE KARŞI ÇIKIP KAPATTIRAN KİTLELERİ,BİLETSİZ BİNİLEN METROLARI, DÜZENLİ ŞEHİRLEŞMEYİ,GÜRÜLTÜSÜZ ŞEHİR VE KASABALARI VEDE DÜZGÜN GELİR DAĞILIMINI VE ŞİŞKİN BİR ORTA SINIFI, İZAH EDEMEYİZ.ERİŞİLENLERİ SADECE SÖMÜRÜ VE REKABETLE İZAH ETMEK İNSANLIK TARİHİNİN GELİŞİMİNE, UYGUN DÜŞMÜYOR.

  06 Ağustos 2012 at 17:03
 • İ.AKKURT says:

  CELAL BEY BİZİM TERSİMİZE BARDAĞIN DOLU TARAFINA BAKIYOR VE GÖRDÜĞÜ İYİ ŞEYLERİ ORTAYA KOTUYOR. TABİ ADAM SMİTH’TEN BERİ BİR ÇOK GELİŞMELER VAR. ANCAK LİBERAL KAPİTALİZMİN İLKELERİ BU YAZIMIZDA, ADINA EGONOMİ DEMEYİ YAKIŞTIRDIĞIMIZ İLKELER, BATIDA HALA YÜRÜRLÜKTEDİR. ZATEN BÖYLE OLMASA LİBERAL KAPİTALİZM OLMAZ.BATI İNSANI VE NEREDEYSE TÜM DÜNYA HALA EKONOMİ DİYE BU TEMEL İLKELER DOĞRUTUSUNDA EĞİTİLMEKTEDİR.

  MESELA PROF.ATİLLA YAYLA’YA CEVAP OLMASI AMACIYLA “LİBERAL KAPİTALİZMİN ELEŞTİRİSİ” YAZIMIZDA ATİLLA BEYİN TAKİP ETTİĞİ LİBERAL DÜŞÜNCE ADAMI FREDERİC A. VON HAYEK’E GÖRE

  “sosyal adalet anlayışı, devlet müdahalesini ve ilk müdahale de yeni müdahale gerekçelerini doğuracak, sonunda totalitarizme varan yol açılmış olacaktır. Bu uygulamalar, hukuk kurallarının herkes için eşit olmasını gerektiren hukuk devleti ve yasa egemenliği anlayışıyla da çatışmaktadır. Vatandaşlar arasında ayrıma giden sosyal adalet, bu yönüyle adaletsizlikten başka bir şey değildir anlayışındadır.

  YİNE ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞI

  “özgürlük, negatif özgürlüktür ve “bir şeye özgür olmak” değil, “bir şeyden özgür olmak” gerçek özgürlük tanımıdır. Negatif özgürlüğün esası, bireyin bir şeyi yapmaya zorlanmadan hareket edebilmesidir.

  “LİBERAL KAPİTALİZMİN ELEŞTİRİSİ” YAZIMIZDA LİBERAL KAPİTALİZME ALTERNATİF ÇÖZÜMLER SUNDUĞUMUZ BÖLÜMLERDE BUNLARLA İLGİLİ ELEŞTİRİLERİMİZİ OKUYABİLİRSİNİZ.

  YİNE BU SİSTEMİN TEHLİKELERİNİ SADECE BİZ GÖRMÜYORUZ. TABİ Kİ BATIDA DA BUNLARI GÖREN SAĞ DUYUYA SAHİP BİR ÇOK DÜŞÜNÜR VE ELEŞTİRMEN VAR. TABİKİ BATI DÜNYASI CELAL BEYİN BELİRTTİĞİ GİBİ MONOBLOK DEĞİL.MESELA ŞU ANDA YERİNDE SAYSA DA SOSYAL DEMOKRASİ VE DİĞER SOL AKIMLAR BU SİSTEME PANZEHİR OLARAK GELİŞTİRİLMİŞTİ.BU AKIMLARDA DAHA TEMİZ BİR DÜNYA VE DAHA TEMİZ BİR İNSANİ DÜŞÜNCE İÇİN ÖNEMLİ KATKILAR YAPMAKTADIR.BUNLAR DA BATI ADINA YAPILAN İYİ ŞEYLERDİR.İSLAM DÜNYASI İSE TÜRKİYE DAHİL ŞU AN 18. YÜZYIL AVRUPASI GİBİ DAHA (BATININ BAŞIMIZA DİKTİĞİ) BAŞINDAKİ DEREBEYLERDEN KURTULMA SAVAŞI VERMEKTEDİR.ANCAK BU DEREBEYLERDEN VE FEODALİTEDEN KURTULDUĞUNDA ORTAYA ALTERNATİF BİR İNSAN VE EKONOMİ ANLAYIŞI KOYABİLİR. ÇÜNKÜ BU ANLAYIŞ İSLAMDA VARDIR. TABİ BUNU ANLAYACAK DÜŞÜNCEDE AYDINLAR İŞİ ELE ALABİLİRSE.NİYETİMİZ DAHA İNSANCA BİR DÜNYA İÇİN SAVUNDUĞUMUZ VE GERÇEK DEĞERİN MADDİ ZENGİNLİKLER YERİNE “GÖNÜL VE FİKİR ZENGİNLİĞİ” OLDUĞUNU ÖN PLANA ALAN “EKO’NOMİ” NİN OLUŞMASINA KATKI YAPMAK VE İNSANLARA ASIL YAKALANMASI GEREKEN HEDEFLER OLARAK BUNLARI ANLAMAYA KATKILAR YAPMAKTIR.

  07 Ağustos 2012 at 01:01

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

4.556 views